Proudly Presenting Our 48th Season!

48 Years of Quality and Variety in the Performing Arts

1970-71
Ursula Oppens, piano
Ernest Bitetti, guitar

1971-72
Albert Bowen, harpsichord
The Syracuse Symphony Opera Ensemble
Dance Theatre of Harlem
The Syracuse Symphony Rock Ensemble

1972-73
Harvey and Sophie Sollberger, flutes
Musica Reservata Madrigal Singers
Chuck Folds and the Gotham Stompers
New York Chamber Soloists String Trio
Anita Carlton, piano

1973-74
Nejmi Succari, violin
Joffrey II Ballet
Rick Warner, mime
Hamilton-Kirkland College Choir

1974-75
The Syracuse Symphony Brass Ensemble
Robert Guralnik, piano
Gilbert and Sullivan a la Carte
Music by Three: Emmanuel Ax, piano
Ani Kavafian, violin
Peter Rejto, ‘cello

1975-76
The National Chorale
Kalafusz String Trio
Saeko Ichinohe and Company

1976-77
Jeffrey Swann, piano
Michael del Medico, actor: “M. Gorky, A  Portrait”
Ronald Radford, flamenco guitar
New York Renaissance Band

1977-78
Oxford and Cambridge Shakespeare Company: “A Midsummer Night’s Dream”
The Telemann Trio
Contemporary Dance System
The Catskill Stompers

1978-79
The New World Consort:“The Play of Robin and Marion”
New York Brass Quintet
Santiago Rodriguez, piano
New York Pro Arte Orchestra

1979-80  10th Anniversary Season
The Harlem Blues and Jazz Band
“Nowell Sing We Clear: “A Pageant of Mid-Winter Carols
Mary-Anne Ross, soprano
Berkshire Public Theatre: “The Glass Menagerie”
Hartford Ballet
A Concert of Indian Music:
Steven Gorn, bansuri flute
Badal Roy, tabla

1980-81
Jack Crossan and Albert Dominguez, duo pianos
Vinie Burrows, actress: “Walk Together  Children”
Lenox String Quartet
Trio Sonata
Vanaver Caravan

1981-82
The Pavlova Celebration
New England Chamber Orchestra
1,000 Years of Jazz
West Point Glee Club
Paul Sanasardo Dance Company

1982-83
Vivian Harvey Slater, piano
Preservation Hall Jazz Band
Concord String Quartet
Lotte Goslar’s Pantomime Circus
Los Angeles Ballet
“Some Like It Cole:”
The Sassy Songs of Cole Porter

1983-84
The National Shakespeare Company: “Hamlet”
The Harlem Blues and Jazz Band
Annapolis Brass Quintet
Concerto Soloists of Philadelphia
Hakan Hagegard, baritone
Marian McPartland, jazz piano
Ellie Boswell and Neicey, vocalists

1984-85
The Gemini Ensemble
Elly Ameling, soprano
Mandala Folk Dance Ensemble
Calliope: A Renaissance Band
Newport Jazz Festival All-Stars

1985-86
An Evening with Maynard Ferguson
Berkshire Ballet: “The Nutcracker”
Eastman Forellen Ensemble
Catskill Puppet People
Walt Michael and Company
Vladimir Zaitsev, piano

1986-87
Cayenne Jazz Band
Newark Boys Chorus
American String Quartet
Barksdale Theatre: “Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat”
Peridance

1987-88
Chinese Golden Acrobats and Magicians
Barksdale Theatre: “A Child’s Christmas in  Wales”
The New York Consort of Viols
The Clancy Brothers, with Robbie O’Connell

1988-89
Preservation Hall Jazz Band
Empire State Ballet: “The Nutcracker”
Vienna Choir Boys
Eroica Brass Quintet

1989-90   20th Anniversary Encore! Season
Chinese Golden Dragon Acrobats and Magicians
Concerto Soloists of Philadelphia
Troupe America: “Mr. Pickwick’s Stories for a Christmas Evening”
The Harlem Blues and Jazz Band
Mandala Folk Dance Ensemble

1990-91
Empire State Ballet: “The Song of the Nightingale” and “Gaite Parisienne”
“Amahl and the Night Visitors”
Music from Marlboro
Chestnut Brass Company
Jean Redpath

1991-92  A Salute to the Music of the Americas
Manhattan Rhythm Kings
Tom Chapin
New World String Quartet
Sukay
Peabody Ragtime Ensemble

1992-93
Tom Chapin
Calliope: A Renaissance Band
National Theatre of the Deaf
The Guild Trio

KidStuff!  Calliope: A Renaissance Band
Little Theatre of the Deaf
The Guild Trio
Malcolm Dalglish

1993-94
Queen Ida and Her Zydeco Band
Opening act: The Saints
The Magic of Lyn
Boys of the Lough
Helicon
Kayaga of Africa

KidStuff!  Bill Shontz
Catskill Puppet Theater: “Professor  Wobbly’s Scientific Review”
Ithaca Ballet  Robert Post

1994-95  25th Anniversary Season
The Bobs
Peter Pucci Plus Dancers
Oregon
Anonymous 4
Winston Grennan and the Ska-Rocks Band
Opening act: Larry Mondello

KidStuff!  The Peanut Butter and Jelly Puppeteers
Gary Rosen and Tot Rock

1995-96
Pete Panek and the Blue Cats
Lakota Sioux Indian Dance Theatre
Lazer Vaudeville
Live Oak and Company: “The Lost Spindle”
Boys of the Lough
Jay Ungar and Molly Mason

KidStuff!  The Whippersnappers
Open Hand Theater:
“The Serpent’s Daughter”
Ko-Motion

1996-97
Doc Scanlon’s Rhythm Boys
Opening act: Franklin Micare’s Lucky Lids
Epic Brass Quintet
Eroica Trio
An American Storyfeast, with Jon Spelman,
Charlotte Blake Alston and Gayle Ross
Footworks Dance Ensemble

1996-97 KidStuff!  Michael Menes
Ballet Long Island: “Peter and the Wolf”
Theatreworks/USA: “Play to Win”- The Story of Jackie Robinson

1997-98
The Duke Robillard Band
Ontario Ballet Theatre: “The Nutcracker”
Solas
The Aulos Ensemble
Lucy Kaplansky and Brooks Williams

KidStuff!  Gould and Stearns: “Simple Gifts”
Tomas Kubinek
Les Julian

1998-99
The National Shakespeare Company: “The Taming of the Shrew”
New York Chamber Soloists: “The Baroque Trumpet”
Rumbafrica
The Burns Sisters
Abby Rabinovitz and Kaleidoscope

KidStuff!  Lynn Trefzger
Theatreworks/USA: “Charlotte’s Web”
Steve Love’s New York Express Roller Dance Company

1999-2000  30th Anniversary Season
Cherish the Ladies
Buffalo Guitar Quartet
Central New York Jazz Orchestra
Dance Through Time
Jay Ungar and Molly Mason

KidStuff!  T-Bone
Lazer Vaudeville
Catskill Puppet Theater: “The Lion’s Whiskers”

2000-2001
Abaca String Band
Scholars of London
Le Dixieband
Patty Larkin
John McCutcheon

KidStuff!  The Gizmo Guys
John McCutcheon

2001-2002
Livingston Taylor
The Ying Quartet
Theatreworks/USA:  “A Christmas Carol”
Central New York Jazz Orchestra
Lynn Trefzger
Cherish the Ladies

2002-2003
Deirdre Flint
Opening act: Justin Brooks
Debbie Davies Band
Trout Fishing in America
Hank Jones Trio
James Reams and the Barnstormers
Hesperus
Czechoslovak-American Marionette Theatre

2003-2004
The Prodigals
The 77th New York Regimental Balladeers
Monumental Brass Quintet
The Four Nations Ensemble
Walt Michael and Company
Theatreworks/USA:“The Mystery of King Tut”

2004-2005
Teresa Broadwell and Thrivin’ on a Riff
Jennie Stearns
Barra MacNeils
John Rossbach and Chestnut Grove
Modern Man
Voloshky Ukrainian Dance Ensemble

2005-2006
Jez Lowe and the Bad Pennies
The Tuey Connell Trio
Boys of the Lough
Alex Torres y Su Orquesta
Northern Lights
Hudson Shad

2006-2007
The Dirty Dozen Brass Band
Hoe
Teada: An Irish Christmas in America
Metropolitan Klezmer
Catie Curtis
David Demsey & Friends Jazz Quartet
Kulu Mele African American Dance Ensemble

2007-2008
Dave Frishberg
Steve Forbert
John Stetch Trio
Grada: Christmas in America
Alexis P. Suter Blues Band
Diana Jones
Chris Smither

2008-2009
Roger McGuinn
The Lost Boys
Eilen Jewell
David Leonhardt Jazz Group
Bruce Katz Band
The Heavenly Echoes Gospel Singers
Gamelan Galak Tika

2009-2010
Horseshoe Lounge Playboys
John Jorgenson and the Gypsy Jazz Quintet
John Gorka
Kinobe and Soul Beat Africa
Crooked Still
Ollabelle
Montana Skies

2010-2011
Gravel Yard
Slick Fitty
Arlen Roth
Jim McNeely Trio
Glengarry Bhoys
Eden Brent
Doug and Telisha Williams
Hot Club of Cowtown

2011-2012
Phrog
Graham Parker
Harmonious Wail
The Brigadoons
Wiggins & Harris
Nora Jane Struthers
Eilen Jewell

2012-2013
The Sweetback Sisters
Joy Kills Sorrow
Annie & The Hedonists
BritishMania
The Steel Wheels

2013-2014
Lake Street Dive
Alpenglow
The Sacred Shakers
Roger Peltzman
Redline

2014-2015
Jonathon Kreisberg
Gibson Brothers
David Wax Museum
Nore Jane Struthers
Tartan Terrors
Wild Ponies
The Baseball Project

2015-2016
Chris Collins and Booulder Canyon
Ballroom Thieves
Heather Maloney
Canal Street String Band
Kristin Andreassen
Nicholas David
Willie Tea Taylor

2016-2017
Suitcase Junket
Front Country
Darlingside
The Young Novelists
Annie & the Hedonists
Willie Nile

2017-2018
Jerron “Blind Boy” Paxton
Friction Farm
Tish Oney
Driftwood
Burns and Kristy
The Brain Cloud
The Railsplitters